Klub kanoistu Slavia Praha

 

V ozvěnách najdete postřehy z uskutečněných akcí.

V této rubrice můžete publikovat také své příspěvky, které zašlete na primavoda@slaviakanoe.cz

Rakousko - Slovinsko 09

14.7.2009

 

Vrchol letní sezóny máme úspěšně za sebou!

 

        Týden strávený v Rakousku a Slovinsku se povedl nad očekávání. Vyrazili jsme  v sobotu 4.7.09 pěti auty a vlekem. Do kempu v Obervellachu jsme dorazili až v podvečer. Po cestě jsme se podívali na Lieser a zjistili, že vody moc nemá, což později rozhodlo o jeho vyřazení z programu.

V neděli jsme si dali na rozjetí vodou obdařený Möll od přehrady do Reisecku.  Úsek od kempu do Reisecku byl moc pěkný. Jelo všech 18 účastníků zájezdu. (16x kajak a 1x pálava).

            V pondělí jsme se pustili zostra na Isel, kde teklo podstatně více vody než vloni (303cm v Lienzu). Velké vlny prokládané slušnými válci nám daly zabrat. K hlavní skupině se postupně připojil zbytek party, pouze Zuzka s Pepou nás doprovázeli na kole. Zatímco my jsme si užívali, oni totálně promokli v přívalovém dešti. Na vodě nás pobavila pálava, která uvízla ve válci a nemohla ven, chlapci vyjeli až po té co se člun naplnil vodou. Helena se zase na jiném místě nestačila uhnout širokému válečku a  musela několikrát eskymovat, než byla propuštěna k další plavbě.

            V úterý jsme dali horní Gail z Maria Lungau k mostu u Birnbau ( 15 km). V tomto místě řeka protéká hlubokým ze silnice zcela nepřístupným údolím. Vody nebylo moc (vodočet v Kotschach-Mauthenu 68 cm), ale dalo se jet. Postupně přitékaly potoky a bylo lépe. Byl to technický sjezd obtížnosti WWII-III, s množstvím krásných pasáží. Vyvrcholením byla pravotočivá kaskáda mezi velikými balvany WWIII+.

            Středu jsme zvolili za odpočinkový den spojený s přejezdem na Soču. Jeli jsme spodek Gailu z Kotschaku asi 10 km. V kilometráži je dolní Gail označený jako „nudný“. My jsme si užívali sluníčka a krásné přírody. Přejezd do Slovinska přes průsmyk Passo de Predel (1500m/n.m) byl impozantní. Ubytovali jsme se v českém kempu Alpi Center v obci Bovec. Kromě levného ubytování jsme získali i cenné informace o místních vodáckých terénech.

            Ve čtvrtek jsme se vyvezli na říčku Koritnicu, která se po 4 km vlévá do Soči. Nasedali jsme nad úzkou průrvou, která místy nedosahuje ani 2 m šíře. Skvělá technická voda s dostatečným průtokem (právě nám napršelo) nás dokonale otestovala (WW II – III). Těsně nad soutokem je pěkná, ale bezpečná kaskáda. Na Soči jsme přibrali zbytek party a dali si 10 km smaragdové řeky o obtížnosti WWI-II.  Na konci tohoto úseku se řeka náhle zužuje a nabírá spád, což zvyšuje její obtížnost o jeden až dva stupně. Navíc máme informace, že jsou zde dva nebezpečné syfony. Místo je dokonce označeno velkým nápisem. Agresivní voda nás nutila občas eskymovat, ale jinak jsme to zvládli. Tento 4km dlouhý úsek byl pro většinu bonbonkem pátého dne. Pouze Looky a Jakub si přidali ještě sjezd tzv. slalomové tratě (dlouhé cca 800m)označené obtížností IV-V.

            Vyvrcholení zájezdu nastalo v pátek sjezdem asi 4km úseku zvaným Kobarit. Řeka se zde svažuje prudce dolů a proplétá se mezi velkými balvany, které značně cloní při výběru trasy. Obtížnost zde dosahuje stupně IV, což pro některé naše padlery –vč mne, bylo asi výkonnostní maximum, kterého jsme byli schopni dosáhnout. Překvapil Marťoš, který neježe je mladý, ale jezdí teprve rok, se opakovaným eskymováním  na velmi obtížném úseku udržel na palubě svého stroje. Pod Kobaritem jsme se spojili s druhou skupinou, aby jsme se přesvědčili, že následujících 15 km je skutečně nuda. I to se stává.

            Na sobotu nám zbyl horní úsek Soči (nad soutokem s Koritnicí) WWII-III. Pokračovali jsme až na začátek slalomky, kde naše letošní vodácká dovolená definitivně skončila.

            Dojmy? Ještě lepší než loňský povedený zájezd. Skvělá parta, zvýšená výkonnost většiny členů týmu.

            Překvapení? Jízda Helči, pro níž Möll byla čtvrtá řeka  na kajaku a při tom si počínala jako zkušená vodačka i na velmi těžkých terénech. A také Marťoš, který překvapil nekonečným odhodláním zvedat do posledního zbytku kyslíku  (ani jednou neplaval).

            Poděkování: Lookymu, který ač mladý (ještě mu není 18 let) nás prováděl všemi vodními nástrahami.

            Na příští rok uvažujeme o zájezdu do Francie. Těším se na vás

Akce se zúčastnili:

 

 

 

 

 

 

 

Katka                  Zuzka                 Helča                 Verča                 Petr

 

 

 

 

 

   Marťoš                Jakub                 Martin                Lukáš                Fabián  

 

 

 

 

 

  Looky                  Jéňa                    Tom                    Fanda                 Vojta

 

 

 

 

 

Jakub                  Pepa                  Standa

 

 

 

Zapsal 13.7.2009

Standa

 

 

           

 

 
 

©  Klub Kanoistu Slavia Praha 2008 | Webhosting a webdesign Web4ce, s.r.o.