Klub kanoistu Slavia Praha

 

Historie klubu

Klub byl založen v roce 1927 jako sportovní klub Elektrických podniků města Prahy pod názvem SKEP a v prvních letech své činnosti provozoval jen turistickou činnost. Oddíl neměl ani vlastní lodě a dokonce dva roky ani garáže na jejich uložení. Ty první byly postaveny z materiálů velmi netradičních jako byly bedny od turbogenerátorů, sloupy elektrického vedení a další. S těmito začátky jsou spojena jména jako ing, Černoch, správce Moučka a Široký.

Vlastní sportovní činnost začíná rokem 1931 a je spojena s příchodem bratří Schmiedtbergerových a jejím vyvrcholením v tomto období a vlastně i v celé naší doposavadní sportovní historii je olympijský rok 1936 kdy naši závodníci Mottl a Škrland získávají zlaté olympijské medaile v závodě C2 na 10 km na Olympiádě v Berlíně.

Tento úspěch se projevil i v životě Klubu, kdy předsednictvo SKEPU zakoupilo v roce 1937 pro vodáky pozemek ve Štěchovicích, kde byla následovně postavena naše slavná vodácká základna Šlemín. Z nových jmen si připomeňme jména Šmatlák, Pánek, Výleta.

V období II. světové války oddíl sportovně stagnuje, nicméně v roce 1941 je na počest tragicky zesnulého člena Josefa Koníčka organizován 1. ročník jeho memoriálu na trati Jarov - Praha a tento závod se jel ještě v roce 1971.

V poválečném období oddíl opět zvyšuje svoji aktivitu a objevují se nová jména, která budou v následujících letech oddíl úspěšně reprezentovat. Zde lze připomenout Záveského, J. Purcharta, Koubka, B. Dvořáka a Květu Havlovou.

Jsme úspěšně zastoupeni i na prvních poválečných hrách v roce 1948 Londýně, kdy Havel s Peckou získávají stříbrnou medaili an C2 10 km a Klíma s Lomeckým jsou na stejné trati čtvrtí v kategorii K4. Na současně probíhajícím mistrovství světa pak poslední dva získávají stříbrnou medaili ve štafetě K1 4x500 m.

Zároveň v tomto roce dochází ke změně názvu a oddíl je přejmenován na Dynamo.

Další změna názvu proběhne v roce 1950 kdy se jednota Dynama slučuje s SK Slavia a náš oddíl se stává Kanoistickým Oddílem Dynamo Slavia. Opět se objevují nová jména - Klabouch, Čermák, B. Beránek

V letech 1951 se členové Klubu Nič, Váně, Pecka, Čihák, Šulc stávají mistry světa ve vodním slalomu a v análech se poprvé objevuje zápis - kotrčník Vilda Beránek, takto člen vítězné dorostenecké pramice na mistrovství republiky.

Tituly mistrů světa pak byly ještě získány v roce 1953 - Havlová, Nič v soutěži družstev ve slalomu , roce 1955 pak Pecka a Havlová rovněž ve slalomu a zatím poslední mistrovský titul získává Václav Havel ve slalomu.

Po celá tato léta nás úspešně reprezentují na mistrovství světa a mezinárodních regatách další členové, zejména pak Koubek s Purchartem, v dalších letech pak nelze opominout účast ve finále olympijského závodu v Římě, kdy nás reprezentovala Eva Kolínská - Šounová.

Po celou dobu a i v letech následujících oddíl získal desítky mistrovských titulů a medailových umístění na domácích šampionátech a i když nelze vyjmenovat všechny připomeňme mimo již jmenované Dvořáka, Součka, Zieglera, znovu Beránka - tentokrát již významného kajakáře, Rozmaru, Kučerovou, Koubkovou a z dob ne tak dávno minulých pak Martínka, Petráše,Urbana, Blažíka, Pelicha, Beránky mladší a z let zcela současných pak medailistku z juniorského mistrovství světa a současnou reprezentku ČR Janu Šebestovou a Dana Bakeše.

Od roku 1995 je Klub samostatný právním subjektem pod názvem Klub Kanoistů Slavia Praha a jako takový je členem Svaz kanoistů ČR a SK Slavia Praha.

 
 

©  Klub Kanoistu Slavia Praha 2008 | Webhosting a webdesign Web4ce, s.r.o.