Klub kanoistu Slavia Praha

 
V této rubrice najdete to, co nás čeká a nemine.

OZVĚNY SALZA - LASSING 09

13.5.2009

Salza a Lassing

Květen 2009

Prodloužený víkend od 6. do 10. května jsme trávili na Salze a Lassingu. Původně jsme plánovali místo Lassingu Steyer, ale díky tomu, že Lassing měl výjimečně hodně vody, rozhodli jsme se plán změnit.

 

První den jsme zvolili jednodušší úsek. Nasedali jsme asi 5 km nad Wildalpenem a končili na soutoku Salzy s Lassingem. Bohužel jsme se opět sešli s raftovými závody ve Wildalpenu a tak vyhlášený váleček jsme museli spěšně projet o přestávce závodů.

 

Při vysedání nás zaujal stav vody v Lassingu. Po zběžné prohlídce jsme se rozhodli připojit závěrečný úsek této malebné říčky k sobotní programu, tedy sjezdu spodního úseku Salzy.

 

V sobotu ráno jsme ale neodolali pokušení vyjet proti proudu Lassingu až do vesnice Klaus. Po konzultaci s Herym, kterého jsme tam potkali, jsme se rozhodli pro plavbu z tohoto místa. Na místě bylo docela hodně českých vodáků, nikdo ale neměl žádnou zkušenost s touto řekou. Dozvěděli jsme se pouze stručné údaje z kilometráže: 10km k soutoku, obtížnost střední části WW III se dvěma čtyřkovými průjezdy, spodní úsek cca 4,5km WWII.

 Realita odpovídala získaným údajům, až na to, že jsme nenalezli ty čtyrky, snad jsou tam při vyšším stavu vody.Zajimavé bylo, že na břehu bylo ještě značné množství sněhu, který vytvářel zajimavé přírodní útvary. Překvapilo mě, že tok má místy charakter spíše řeky, než mohutného potoka. Jinak je nutné dodat, že střední úsek dlouhý asi 5km, by se dal ohodnotit jako souvislá a také poctivá trojka.

Sedm kajakářů a jednu Pálavu jsme rozdělili do dvou skupin, což se docela osvědčilo. Při průjezdu jsme neměli výrazné potíže, až na mou krysu (chvilkové hloupé zaváhání), kde mi uplaval kajak, který jsme velmi těžce doháněli. V této souvislosti bych rád poděkoval jednomu pálavistovi z Henryho skupiny, který mě vzal na svůj člun, při honbě za mým unikajícím strojem.

Závěrečných 5 km jsme si dali dvakrát, byla to nádhera. Až příště poteče Lassing, pojedu ho schutí a daleko více uvolněný!

V neděli jsme se pustili do spodního úseku Salzy, vody bylo víc než dost (220cm). Tam kde jsou normálně příjemné vlny se vytvořily peřeje podpořené důraznou silou proudu. Tu a tam se tvořily válečky, které však nebyly záludné. Jak jsme se blížili k soutěsce, sílily mé obavy. Nedovel jsem dobře odhadnou, co tam ta masa vody vyvádí. Nakonec jsme se rozhodli pokračovat v jízdě. Obavy se nepotvrdily, vše bylo zalité a průjezd soutěskou byl jednodušší než za běžného stavu.

Po celou dobu zájezdu svítilo sluníčko a bylo teplo (kromě noci ze čtvrtka na pátek)

Zájezdu se zúčastnili: Zuzka, Jéňa a Tomáš jako hosté, dále Petra, Verča, Martin Vavřín, Petr, Cyril, Honza a Standa byli doprovázeni nadějnými slávistickými dorostenci Vojtou, Fabiánem a Martinem Hlaváčkem.

Vše zapsal 11.5.09 Standa

 
 

©  Klub Kanoistu Slavia Praha 2008 | Webhosting a webdesign Web4ce, s.r.o.